Jak podłaczyć nowy grzejnik złaczkami CONEX

18-06-2024

Tekst opisuje kroki niezbędne do podłączenia dodatkowego grzejnika centralnego ogrzewania w instalacji z miedzi za pomocą złączek skręcanych Conex. Wymienione są kluczowe kroki, takie jak planowanie i przygotowanie, cięcie i przygotowanie rur, montaż złączek, montaż grzejnika oraz podłączenie rur do grzejnika. Wskazane jest również napełnienie i odpowietrzenie systemu po zakończeniu montażu.

Podłączenie dodatkowego grzejnika centralnego ogrzewania w instalacji z miedzi za pomocą złączek skręcanych Conex może być prostym zadaniem, jeśli przestrzega się kilku kluczowych kroków.

Oto poradnik, jak to zrobić:

  • Planowanie i przygotowanie: Przede wszystkim wyłącz system grzewczy i odłącz zasilanie kotła. Następnie wyznacz miejsce, w którym ma być zamontowany nowy grzejnik. Upewnij się, że masz wszystkie potrzebne materiały, takie jak rury miedziane, złączki Conex, narzędzia do cięcia rur, klucze, taśmę teflonową oraz poziomicę.
  • Cięcie i przygotowanie rur: Zmierz i przytnij rury miedziane na odpowiednią długość, pasującą do nowego grzejnika. Upewnij się, że końce rur są gładkie i pozbawione zadziorów, używając pilnika do ich wygładzenia.
  • Montaż złączek Conex: Nałóż złączki Conex na końce rur. Upewnij się, że nakrętki i pierścienie zaciskowe (olive rings) są prawidłowo umieszczone. Złączki Conex są dość proste w użyciu – wystarczy nasunąć je na rury i dokręcić nakrętki przy użyciu odpowiedniego klucza. Pamiętaj, aby nie używać zbyt dużej siły, aby nie uszkodzić rur ani złączek.
  • Montaż grzejnika: Zamontuj nowy grzejnik na ścianie, korzystając z uchwytów i śrub dostarczonych w zestawie. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że grzejnik jest zamontowany równolegle do podłogi.
  • Podłączenie rur do grzejnika: Podłącz przycięte rury miedziane do zaworów grzejnika, używając złączek Conex. Upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne, dokręcając nakrętki, ale nie przesadzaj z siłą, aby uniknąć uszkodzeń.
  • Napełnianie i odpowietrzanie systemu: Po zakończeniu montażu, włącz ponownie zasilanie kotła i napełnij system wodą. Odpowietrz nowy grzejnik, otwierając zawór odpowietrzający, aż wypłynie woda bez pęcherzyków powietrza.
  • Sprawdzenie szczelności: Sprawdź wszystkie połączenia pod kątem wycieków. Jeśli zauważysz jakiekolwiek przecieki, delikatnie dokręć złączki. Upewnij się, że system działa prawidłowo i że nowy grzejnik ogrzewa się równomiernie.

Podążając za tymi krokami, powinieneś być w stanie bezpiecznie i skutecznie podłączyć dodatkowy grzejnik centralnego ogrzewania w swojej instalacji. Pamiętaj jednak, że jeśli nie czujesz się pewnie w wykonywaniu tego typu prac, zawsze warto skonsultować się z profesjonalnym hydraulikiem.